Jak urządzić pokoik dla dziecka? Planowanie przestrzeni dla najmłodszych. - Smykolyki.pl - artykuły i prezenty dla niemowlaka

Jak urządzić pokoik dla dziecka? Planowanie przestrzeni dla najmłodszych.

Jedną z najistotniejszych rzeczy w trakcie przygotowań do narodzin dziecka jest urządzenie przestrzeni, w której Wam i Jemu będzie żyło się wygodnie. Myślę, że jest to dość ważne dla przyszłych rodziców. Pokój dziecięcy to szczególne miejsce. Dziecko powinno się w nim czuć dobrze, ponieważ to tam maluch odpoczywa. Postarajcie się uniknąć chaosu. Dobrym sposobem jest ograniczenie się do wykorzystania maksymalnie dwóch lub trzech kolorów. Pamiętajcie, że dzieci rosną bardzo szybko. Jeśli nie chcecie zmieniać wyglądu pokoiku dla dziecka co trzy lata, to raczej warto skupić się na uniwersalnych rozwiązaniach. Jego potrzeby będą rosły wraz z wiekiem. Pomyślcie czy nie zostawić sobie odrobinę wolnej przestrzeni, którą będzie można na bieżąco aranżować i zmieniać.

1. Jakie kolory ścian?

Pierwsze i chyba najprostsze rozwiązanie to pomalowanie ścian na biało. Dzięki temu w każdej chwili można będzie użyć koloru i zmienić ich wygląd. Przy wyborze kolorów warto pamiętać, żeby nie były zbyt nasycone. Do pokoiku dziecięcego poleca się raczej barwy pastelowe. Wybór kolorystyki ma ogromne znaczenie przy kolejnych krokach aranżacyjnych. Najważniejsze jest, żeby farby, których używacie były bezpieczne. Nie mogą one zawierać toksycznych związków, które uwalniają się po pomalowaniu, a ich zapach powinien być neutralny.

Jeśli chcecie ożywić pokoik użyjcie tapety, specjalnych naklejek na ściany lub plakatów. Wyjątkowym pomysłem może być również stworzenie własnoręcznego rysunku.

Tapeta jest dosyć prostym rozwiązaniem, które odmieni wygląd pomieszczenia. Można ją położyć tylko na jedną ze ścian lub jej fragment. Nie jest koniecznym zaklejanie nią każdej ściany. Dziecięce wzory sprawią, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne.
Naklejki na ściany wyglądają również bardzo efektownie. W sklepach internetowych można znaleźć naprawdę piękne wzory, często z możliwością zamówienia konkretnego rozmiaru, który nam pasuje. Na ścianie w pokoiku mojego syna wykorzystałam właśnie jedną z takich naklejek. Samo przyklejanie nie jest niczym trudnym. Najgorsze jednak było docinanie wszystkich elementów i rozłożenie ich na ścianie, żeby komponowały się w zgraną całość. Posłużyłam się taśmą papierową, która przytrzymała każdy element. Zdecydowanie prościej robi się to w dwie osoby 😉 Jestem bardzo zadowolona z efektu końcowego, a co ważne naklejki łatwo się odklejają i nie pozostawiają śladów na ścianie.

Jakiś czas temu plakaty stały się bardzo popularne w aranżacji wnętrz, a dobrze dobrane mogą ożywić wygląd pokoju. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby powiesić więcej niż jeden. Plakaty można wieszać bezpośrednio na ścianie lub w specjalnych ramach. Jest to proste i mało pracochłonne rozwiązanie.

Innym pomysłem jest własnoręcznie namalowanie wzorków na ścianie. Wiadomo, że nie każdy potrafi stworzyć arcydzieło, ale pomocne mogą być tutaj wszelkiego rodzaju szablony, które można zrobić również samemu.

2. Jaka podłoga do pokoju dziecięcego?

Bardzo często podczas urządzania mieszkania wybieramy jeden rodzaj podłogi. Do pokoiku dziecka najbardziej polecane są materiały naturalne. Drewno jest jednym z nich. Niewiele osób jednak stać na drewniany parkiet i decydują się na panele. Wtedy dobrym pomysłem jest zastanowienie się nad wykładziną/ dywanikiem z surowców naturalnych. Odradza się kładzenia dywanów z bardzo długim włosiem, ponieważ są one siedliskiem kurzu i roztocza. Praktycznym rozwiązaniem będzie zastosowanie maty antypoślizgowej pod dywan, co będzie zabezpieczeniem dla dziecka i rodziców.

3. Łóżeczko dla dziecka.

Drewniane łóżeczko to klasyczny mebelek do pokoju dziecięcego. Nie każdy od razu decyduje się na korzystanie z łóżeczka i odkładanie noworodka do samodzielnego spania, ale prędzej czy później przyjdzie taki moment. Przede wszystkim łóżeczko musi spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa. Między innymi warto, aby miało ono zaokrąglone krawędzie i odpowiednio rozmieszczone szczebelki. Powinno być wykonane z nieszkodliwych materiałów. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest łóżeczko, które rośnie razem z dzieckiem. Można w nim obniżyć dno kiedy dziecko będzie już umiało wstawać, a później zdjąć przednie szczebelki dzięki czemu mogłoby samodzielnie wychodzić z łóżeczka. Warto zwrócić uwagę, aby miało pod spodem szufladę, do której można schować na przykład pościel i kocyki. Malutkie dziecko potrzebuje dużo snu. Zadbajcie o to żeby łóżeczko sprzyjało zdrowej regeneracji Waszej pociechy.

Materace do łóżeczek mogą być tradycyjne sprężynowe lub piankowe. Wybór zależy od Waszych preferencji. Materac powinien być tak dopasowany do łóżeczka żeby pomiędzy nim, a szczebelkami nie było przerwy. Warto zastosować nieprzemakalną matę, którą umieszcza się pod prześcieradłem. Zabezpieczycie dzięki niej materac w przypadku zabrudzenia. Można bardzo łatwo ją zdjąć i wyprać.

Wielu rodziców na samym początku drogi w rodzicielstwie decyduje się na kołyskę z materacem. Jest to łóżeczko, które uznano za pomocne przy zasypianiu dzięki temu, że się buja. Na rynku można znaleźć takie kołyski, które posiadają możliwość demontażu płóz i zmiany na łóżeczko stacjonarne.

4. Przewijak dla niemowlaka.

Zmienianie pieluch raczej nie jest ulubioną czynnością rodziców 😉 Przewijak ułatwia przebieranie malucha. Powinien znajdować się na odpowiedniej wysokości, tak aby pozycja nie obciążała Waszego kręgosłupa. W sklepach można znaleźć komody z przewijakami lub stoły do przewijania. Obie te opcje są kwestią gustu. Ważne, żeby pod spodem znajdowały się szuflady lub półki, ponieważ musicie mieć najpotrzebniejsze rzeczy w zasięgu ręki. Można znaleźć wiele rozwiązań, które pomogą w przechowywaniu akcesoriów niezbędnych do higieny Waszego malucha. To różnego rodzaju koszyczki czy wiszące organizery. W pierwszym etapie dziecko korzysta z niewielu ubranek i akcesoriów. Może się więc okazać, że w komodzie wystarczy miejsca na to wszystko. Przewijaki można dopasować do Waszej wizji na aranżację pokoiku dziecięcego. Nie każdy na samym początku decyduje się na zakup szafy dla dziecka. Z własnego doświadczenia wiem, że trzy szuflady w komodzie pod przewijakiem w zupełności wystarczają. W momencie kiedy dziecku zacznie przybywać ubranek można dokupić szafę, których na rynku jest duży wybór. Dzięki temu można dopasować jej wygląd do pozostałych mebli.

5. Tekstylia w pokoju dziecięcym.

Najważniejsze, żeby tekstylia dla niemowląt były wykonane z naturalnych materiałów, które nie zawierają substancji chemicznych lub innych niebezpiecznych składników. Jedną z firm, która w swojej ofercie proponuje bezpieczne produkty z ekologicznych materiałów jest Smykołyki. Znajdziecie w ich asortymencie najwyższej jakości akcesoria do kąpieli, kocyki i inne przydatne artykuły.

Tekstylia, w które warto się zaopatrzyć jeszcze przed narodzinami malca, to ręcznik i akcesoria do kąpieli, kocyk, poduszka, kołderka i śpiworek. Dodatkowo, to co mogę Wam polecić z działu tekstyliów to zasłony zaciemniające. Sama przed porodem zakupiłam piękne dziecięce zasłony do pokoju syna. Już po miesiącu musiałam je zmienić na te, które nie przepuszczają światła. Szczególnie w okresie letnim, kiedy słońce przez długi czas jest wysoko i świeci prosto w okna, na pewno pomoże to Wam w trakcie usypiania pociechy. Innym wyjściem są rolety, które nie przepuszczają światła i pozwolą przyciemnić pokój.

6. Przechowywanie zabawek.

Przy dziecku tempo mnożenia się rzeczy jest zaskakująco szybkie :p Warto zadbać, żeby miejsce ich przechowywania było łatwo dostępne i umożliwiało łatwe uprzątnięcie. Małe dziecko potrzebuje dużo wolnego miejsca na podłodze, gdzie może spędzać czas bez potykania się o porozrzucane zabawki.
Ja osobiście jestem zwolenniczką koszy, w które łatwo można wrzucić większość zabawek. Podobnie, zamykane pojemniki pozwalają na szybką segregację i odpowiednie przechowywanie. Głębokie szuflady również są dobrym rozwiązaniem, szczególnie kiedy są dość nisko przymocowane. Kiedy Wasze dziecko trochę podrośnie będzie mogło samo sprzątać swoje zabawki, co może być dla niego również formą zabawy.

7. Gadżety w pokoju malucha!

Chciałabym Was ostrzec przed zbyt dużą ilością rzeczy w przestrzeni przeznaczonej dla maluszka. Im więcej kolorowych akcesoriów, mebelków i gadżetów tym większa szansa, że Wasze dziecko nie będzie się czuło bezpiecznie w swoim pokoiku. Jak pisałam wyżej warto pamiętać, że jest to przestrzeń, która ma pomóc w regeneracji i zdrowym odpoczynku, a nie wywoływać zbyt dużo bodźców, które rozpraszają niemowlę.

Jednym z przydatnych gadżetów jest karuzela montowana do łóżeczka. Sama posiadam dla syna taką, którą można wraz z jego wzrostem zmienić na projektor gwiazdek lub lampkę. Niektóre są wyposażone również w lusterko, co może być urozmaiceniem dla dziecka leżącego w łóżeczku.

Mata edukacyjna jest jedną z pierwszych rzeczy, która może wspierać prawidłowy rozwój Twojego malucha. Nie od dziś wiadomo, że najbardziej odpowiednim miejscem do zabawy dla małego dziecka jest podłoga. Niemowlaki potrzebują odpowiedniej podkładki, która zapewni wygodę i będzie chronić od zimna. Za typowe elementy maty można uznać kolorowe pałąki oraz zestawy zawieszek, grzechotek i lusterek.

Ostatni gadżet, który u nas spełnia swoją funkcję w stu procentach, to elektryczna niania. Jest rewelacyjnym rozwiązaniem szczególnie, kiedy mieszkacie na dwóch poziomach. Dzięki niej ze spokojem można zostawić dziecko samo w łóżeczku. Nianie dostępne na rynku mogą być tylko sygnalizatorem dźwiękowym lub posiadać również ekran, dzięki któremu możliwe jest obserwowanie swojego maleństwa z innego pomieszczenia.

Gadżety do pokoiku dziecięcego są świetnym pomysłem na prezent. Jeżeli Wasi bliscy szukają akurat inspiracji na podarunek dla Waszego malucha, zamiast zdawać się na los i ryzyko otrzymania 5 takich samych gadżetów, z których i tak nie będziecie korzystać, warto zrobić listę najpotrzebniejszych rzeczy. Jedną z popularnych okazji, na której wręcza się prezenty dla nienarodzonego dziecka to baby shower – o bociankowym przeczytać możecie również w moim wcześniejszym artykule. Często grono osób zaproszonych na baby shower jest na tyle duże, że jest to też fajna okazja, na złożenie się na coś „konkretnego”, a czego nie uwzględniliśmy w swoim wyprawkowym budżecie. Zachęcam więc do otwartego mówienia o swoich aktualnych potrzebach i marzeniach – Wasi bliscy na pewno chętnie pomogą w ich spełnieniu 😉

Ewa